13 דצמבר 2021

שדרות ח"ן, רחובות

שדרות ח"ן (חיים נחמן ביאליק ) ברחובות, ניצבת סמוך  לרחוב הרצל, ומהווה ציר מרכזי במרכז העיר. השדרה נחשבת למקום מפלט מועדף של תושבי העיר,

הצל המוטל ע"י עצי הפיקוס הותיקים, רוחבה של השדרה, והתוכן השירי שלה, מהווים אתנחתא ייחודית.

במשך שנים, עמדו מתחת לפיקוסים העבותים מכוניות , מכולות אשפה, כך שלא התאפשר לעבור בשדרה. כמו כן, לא הוזכר שייוכו של הרחוב ל"משורר הלאומי" – חיים נחמן ביאליק. רבים לא ידעו מה מייצג הרחוב, וחשבו ששד' חן הוא שם גנרי לחן -יופי.

הנושא הועבר לתכנון משרד יגאל שטיינמץ. הרעיון המרכזי שגובש במשרד היה לחבר את התכנון למורשת השירים של חיים נחמן ביאליק. מקור ההשראה הוא ציטוט של "המשורר הלאומי" משנת 1932.

…"הנני רואה פשוט אסון גדול לעיר בעתיד הקרוב, אם לא ידאגו בעוד מועד להכניס לתוך השטח הבנוי, כבר בתוך השכונות, מספר מסוים של גינות קטנות מפוזרות פה ושם. לתכלית זו כדאי להפקיע מגרשים פנויים. בשום פנים אין להשאיר את העיר כמו שהיא בעינה היום. בלי גינות במידה מספיקה, אי אפשר שהעוברים והשבים ההולכים יגעים, לא ימצאו בתוך העיר מקומות מרגוע וטיול. אי אפשר שגם שתינוקות של השכונות יהיו משוטטים ומתרוצצים ברחובות בין האבטומובילים והעגלות ונתונים לאבק ולסכנת מוות, מחוסר שעשועים בקרבת מקום. .."

ח.נ. ביאליק – ת"א – 1932

(מתוך המאמר "מה לעשות לשכלולה של ת"א")

הוקם צוות חשיבה ביחד עם האוצרת מירי טל, והפסל גיל שדה. השדרה חולקה ל-3 מקטעים, בהתאם לרחובות החוצים את השדרה, כאשר בכל מקטע הונצח ,שיר ילדים מתוך הספר "שירים ופזמונות לילדים".

ליוזמה הצטרף צביקה זליקוביץ, סופר ומאייר, בעל הזכויות לציוריו של נחום גוטמן, המעטרים את הספר המקורי.

הפסלים שעוצבו ע"י גיל מהווים את גולת הכותרת של השדרה. נוכחותם המרשימה תחת עצי הפיקוס העבותים הופכת את השדרה ל"גן פלאי". גיל השכיל להתחבר לשירתו של ביאליק ולאפשר לילדים ולמבוגרים כאחד, לחוש את הפלסטיות שבשירים.

כל מקטע בשדרה זכה בפסלי בטון צבעוניים לשירים: "קן לציפור", "מקהלת נוגנים" ו"הפרח לפרפר". וכן, להדפסת השירים עם האיורים על עמודים. על הפילרים הודבקו שירים נוספים של ביאליק מתוך הספר. והשדרה הפכה למקור הפעלה אינטראקטיבי.

בעקבות הפרויקט קיבלה השדרה חיים. ובעיר ההטרוגנית, מרובת העליות, זכו גם סבים, הורים וילדים שלא גדלו על ברכי התרבות העברית המתחדשת, ללמד, לשיר ולהכיר את אחד מנכסי צאן הברזל של ילדי ישראל.

בשדרה מתקיימים אירועים של "שעת סיפור" ,סיורים מודרכים של גני ילדים ובתי ספר, וכן ציבור רחב הבא ליהנות מצל השדרה, לאורך כל השנה.

IMG_3264
IMG_3285
שירים_ופזמונות_לילדים
מקהלה
IMG_3284
IMG_6909
IMG_3261
IMG_8224
IMG_3258
729B1121
קן ציפור
IMG_7049
IMG_3269
IMG_3276
הפרח לפרפר
IMG_6859
IMG_7151
הפרפר לפרח
IMG_3256
DSCF0096
previous arrow
next arrow